Pirinç

Pirinç, nişasta açısından zengin, içerdiği kalori miktarıyla enerji veren bir besindir. B1, B2, C ve E vitaminlerini barındıran pirinç ayrıca, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve çinko gibi sağlık üzerinde ciddi anlamda etkili olan mineralleri içerir. Pirinç kabuklarından ayrıldığı takdirde besin değerini yitirir.
Gönen Baldo Pirinç
Gönen Baldo Pirinç
Gönen Cammeo Pirinç
Gönen Cammeo Pirinç
Osmancık Pirinç
Osmancık Pirinç
Ronaldo Pirinç
Ronaldo Pirinç
Trakya Baldo Pirinç
Trakya Baldo Pirinç
Swarna Pirinç
Swarna Pirinç
Luna Pirinç
Luna Pirinç
Groski Pirinç
Groski Pirinç
Pr11 Pirinç
Pr11 Pirinç
Tayland Uzun Tane Pirinç
Tayland Uzun Tane Pirinç
Basmati Suganda Pirinç
Basmati Suganda Pirinç
Basmati 1121
Basmati 1121
Jasmine Pirinç
Jasmine Pirinç
Kırık Baldo Pirinç
Kırık Baldo Pirinç

PİRİNÇ

Dünya üzerinde, yaklaşık 7000-10000 çeşit pirinç türü vardır. Görünüşleri, şekil ve boylarına göre, uzun taneli, orta taneli ve kısa taneli pirinç olmak üzere temel olarak gruplandırılabilir.

Uzun Taneli Pirinç: Eninin 4-5 katı uzunluğunda olan, ince taneli pirinç türüdür. Pişirildiği zaman, tane tane, yumuşak ve hafif olur.

Orta Boy Taneli Pirinç: Eninin 2-3 katı kadar uzunluğu olan, uzun taneli pirince göre daha kısa ve geniş taneleri bulunan pirinç türüdür. Pişirildiği zaman, nemli ve yumuşak olur. Ayrıca, birbirine yapışma olasılığı daha fazladır.

Kısa Taneli Pirinç: Boyu kısa, hemen hemen yuvarlağa yakın bir şekli olan pirinç türüdür.

Tatlı Pirinç: Boyu kısa, tombul olan bir pirinç türüdür. Pişirildiği zaman, şeklini tamamen kaybeder ve çok yapışkan, glutenli bir hale gelir.

Aromatik Pirinç: Patlamış mısır ve kavrulmuş fındıkta olduğu gibi, kendine özel doğal aroması ve tadı vardır.

Pirinci bizler genellikle pilav yapımında kullanırız. Çeşitlerine göre dolmalık ve pilavlık diye kategorize ettiğimiz türler en çok yemeklerde tercih edilir. Daha yuvarlak ve küçük taneli olanlar sushi yapımında tercih edilir.

Bunlar şekersiz, glütensiz ve yuvarlak yapıdadır. Pirinç yemeklerde kullanılmasının dışında birçok farklı şekilde de karşımıza çıkan bir üründür. İşte onlardan bazıları ve kısaca özellikleri;

Pirinç Kepeği: Esmer pirincin üst tabakasıdır. Tahıllarda, vitamin konsantrelerinde, karışımlarda bileşen olarak kullanılır. Gıda kalitesi bulunmayan çeşidi hayvan yemi olarak kullanılır.

Pirinç Kepeği Yağı: Pirinç kepeğinde çıkarılmakta olan, oldukça yüksek kaliteli, yemeklik bir yağdır.

Pirinç Unu: Öğütülmüş, kabuksuz veya esmer pirincinden üretilir. Glutenli olması, alerjik olmamasını sağlar. Buğday ürünlerine karşı alerjisi bulunmayanlar için, oldukça değerli bir besindir.

Pirinç Hamuru: Cips veya başka atıştırmalık yiyecekler, kahvaltı amaçlı tahıl ürünlerinin yapımında kullanılır.

Kırık Taneler: Bir tane pirincin, kırılmış küçük tanelerinde oluşur. Genellikle pirinç unu yapımında ve evcil hayvanların mama yapımında kullanılır.

Neredeyse dünyadaki tüm insanların temel gıda maddelerinden biri olan pirincin faydaları oldukça fazladır. Yüksek tansiyonu düşürür, kan şekerini sabit tutar. Pirinç tüketimi, kanda sabit bir şeker düzeyinin olmasını sağlar ve muhteşem bir enerji kaynağıdır. Verdiği enerji sayesinde, şeker hastalarının kilo almalarını önler.

Böbrek taşının oluşmasını önler, günde iki kez pirinç kepeği yiyen kişilerin böbrek taşı oluşumunun daha az olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Pirinç, içerdiği birçok vitamin ve mineraller sayesinde kansere yakalanma riskini azaltır.

 

Pirincin bilinen faydalarını hep bir arada şu şekilde toparlayabiliriz;

*Karbonhidrat açısından zengin olan pirinç vücuda enerji verir. Metabolizmanın sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar. İçerisinde bulunan mineraller, vitaminler ve organik bileşikler tüm organların metabolik aktivitesini artırmaktadır.

*Düşük yağ ve kalori içerdiğinden kilo kontrolüne yardımcı olmaktadır. Bu sayede obeziteyi önlemektedir.

*Kan şekerini düzenler.

*Gluten içermeyen besin çölyak hastaları için de uygundur.

*Yüksek tansiyonu, aterosklerozu, kalp krizini, damarların daralmasını ve diğer birçok kalp-damar hastalıklarını önler.

*Birçok kanser türüne karşı koruma sağlar. Lif bakımından zengin olan besin vücudu kanserli hücrelerin oluşumuna ve yayılımına karşı korur. Lif oranı yüksek olan besin özellikle kolon kanseri oluşma riskini azaltır.

*A ve C vitamini açısından zengindir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkların oluşmasını engeller.

*Doğal antioksidan içeren bitki serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar.

*Birçok kozmetik ürünün içerisinde pirinç malzemesine denk gelmişsinizdir. Ciltteki akne ve sivilceleri geçirir, güneş ışınlarının yol açtığı ve diğer sebeplerle meydana gelen kahverengi lekeleri geçirir. Cildin renk tonunu eşitler. Aynı zamanda kırışıklıkları azaltır ve cildin yaşlanmasını geciktirir.

*Yapılan bilimsel araştırmalar beyin fonksiyonlarını geliştirdiğini, bunamayı geciktirdiğini ve alzheimer hastalığından koruduğunu ortaya çıkarmıştır.

*İdrar söktürücü özelliği ile böbrek  fonksiyonlarını düzenler, bu bölgede meydana gelen iltihapları geçirir.

*Yüksek lif içeriği ile bağırsak hareketlerini düzenler, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

*Midede oluşan şişkinliği ve hazımsızlığı geçirir.

Üretimin yaptığımız pirinç çeşitleri;

 • Gönen Baldo Pirinç
 • Gönen Cammeo Pirinç
 • Gönen Osmancık Pirinç
 • Ronaldo Pirinç
 • Trakya Baldo Pirinç
 • Swarna Pirinç
 • Luna Pirinç
 • Groski Pirinç
 • PR11 Pirinç
 • Tayland Uzun Tane Pirinç
 • Basmati Suganda Pirinç
 • Basmati 1121
 • Jasmine Pirinç
 • Kırık Baldo Pirinç

Toptan pirinç satınalma işlemleri için ise almak istediğiniz pirinç türünü ve ürününü seçtikten sonra online olarak isterseniz paket isterseniz çuval olarak sipariş gerçekleştirebilirsiniz.