Maş Fasulye

Bundan 50 yıl öncesine kadar Türkiye’de “cin börülcesi” adıyla bilinen ve özellikle çorbası yapılan maş fasulyesi Gaziantep ve Torosların köylerinde yetiştirilir. Günümüzde popülerliği arttıkça Akdeniz iklimine uyumlu olan bu fasulyenin üretiminde de yavaş yavaş artış olmaya başladı. Dünyada ise maş fasulyesinin asıl yetiştiricileri Çin ve Hindistan.
Maş Fasulye
Maş Fasulye

NEDEN MAŞ FASULYESİ YİYELİM?

Yüksek protein ve yüksek posa içeriğine sahiptir.

Vitaminler ve minerallerden zengindir.

Düşük kalorilidir.

Az yağlıdır.

Kolesterolü düzenler.

Sodyum oranı düşüktür.

Antioksidanlardan zengindir.

Gluten içermez.

Anti-aging bir besindir.

FAYDALARI

100 gram haşlanmış maş fasulyesi 7 gram protein içerir. Proteinden zengin bu besin özellikle vejetaryenler için ideal bir bitkisel protein deposudur.

Vitamin ve minerallerden zengindir. 1 fincan çiğ maş fasulyesi 14 mg C vitamini içerir. Ayrıca, 1 fincan maş fasulyesi günlük demir gereksinmesinin erkeklerde yüzde 12, kadınlarda yüzde 5, günlük folat gereksinmesinin ise yüzde 16’sını karşılar.

Protein ve çinko yetersizliği, saç ve tırnakların güçsüzleşmesine ve saç dökülmesine neden olur. Maş fasulyesi saç ve tırnaklar için gerekli olan bu besin öğelerinden zengindir.

Posadan zengin oluşu sebebiyle kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Posa içeriği, kan şekeri seviyesinin kontrol altında tutulmasını sağlar. Hem posa içeriği hem de glisemik indeksinin düşük olması kan şekeri dengesine yardımcı olduğundan diyabetik bireyler için harika bir besindir.

Posadan zengin olduğu için bağırsak dostudur, boşaltım sisteminin temizlenmesini sağlayarak vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

100 gram haşlanmış maş fasulyesi sadece 105 kaloridir. Proteinden ve liften zengin oluşunun yanı sıra glisemik indeksi düşüktür, yağ içermez ve tok tutar. Bu özellikleriyle zayıflama diyetlerinin önerilen besinlerindendir.

İçeriğindeki fitoöstrojenler derinin yapısında bulunan kolajen ve elastin sentezinde görev alarak cildin yaşlanmasını geciktirir. Tam bir yaşlanma karşıtı besindir.

Maş fasulyesi proteaz inhibitörleri içerir. Proteaz inhibitörlerinin tümör oluşumunu engellediği ve kanser riskini azalttığı bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Özellikle kadınlara meme kanserine karşı maş fasulyesi tüketimi önerilir.

Kalp dostu bir besindir. ABD’de yapılan kapsamlı bir çalışmaya göre haftada 4 ve daha fazla porsiyon bakliyat tüketenlerde kalp hastalıkları riski %22 azalır.

Maş fasulyesi zengin lesitin içeriğiyle karaciğerin yağlanmasını azaltarak karaciğer fonksiyonlarının normal işleyişine yardımcı olur.

Toptan maş fasulyesi siparişleriniz için ürünü seçip, paket ve çuvallı olarak online teklif alabilirsiniz.